Analiza

Giełdowa Mapa Polski – Jakie są największe spółki w danym województwie?

22 stycznia 2020, 16:26 /
Giełdowa Mapa Polski – Jakie są największe spółki w danym województwie?

Przygotowany ranking największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych dostarcza wielu zaskoczeń. Czy wiedziałeś, że LOTOS nie jest największą spółką na Pomorzu, a na Śląsku nie króluje węgiel?

Przyjętym kryterium przygotowanego zestawienia jest kapitalizacja giełdowa z dnia 31.12.2019 roku. Spółka o największej wartości znajduje się w województwie mazowieckim i jest nią PKO BP, której kapitalizacja wyniosła 43,08 mld zł. Co ciekawe kapitalizacja giełdowa spółki (PKO BP) jest o 78% większa niż łączna suma czterech największych spółek elektroenergetycznych w Polsce (24,18 mld zł). Od dawna wiadomo, że Stolica przyciąga do siebie biznes, nie powinno więc dziwić, że najwięcej spółek notowanych na giełdzie zarejestrowanych jest w Warszawie.

Rys. 1 Giełdowa Mapa Polski z dn. 31.12.2019


Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GPW


Ważnym miejscem na giełdowej mapie Polski jest także Śląsk. Kojarzy się on przede wszystkim (Górny) z przemysłem wydobywczym oraz ciężkim, jednak największą firmą jest tam bank – ING, co ciekawe pomimo wysokiej kapitalizacji 26,3 mld zł nie łapie się do WIG20.  Na Dolnym Śląsku najmocniej kojarzoną spółką jest KGHM, którego wartość na koniec 2019 roku wyniosła 19,1 mld zł.

Po drugiej stronie medalu znajduje się województwo Opolskie. Największa spółka Izostal wyceniona jest na 0,09 mld zł. Niewiele lepiej wypadły województwa: Warmińsko-Mazurskie oraz Opolskie, których przedstawiciele nie przekroczyli wyceny na poziomie 0,25 mld zł.

Nasuwa się zatem pytanie, jak kształtuje się ranking 10 największych spółek notowanych na giełdzie w kraju? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższej tabeli.


Tab. 1 Dziesięć spółek notowanych na giełdzie z największą kapitalizacją [mld zł] z dn. 31.12.2019

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GPW

Pamiętajmy jednak, że w Polsce biznes znajduje się także poza giełdą. Wiele dużych spółek nie jest notowanych na GPW – dlatego powyższe zestawienie należy traktować w formie ciekawostki. Nie mniej jednak na podstawie powyższego rankingu można zaobserwować pewne problemy w skali kraju m.in. centralizację, czy nierównomierny rozwój gospodarczy regionów.

Materiał ukazał się oryginalnie na PolishBrief.pl

Członek Zarządu. Autor artykułów naukowych oraz raportów eksperckich. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w polskich i zagranicznych korporacjach , ponadto współpracował z Polskim Instytutem Geologicznym – Instytutem Badawczym, Polską Akademią Nauk – Centrum zastosowań matematyki i inżynierii systemów, Instytutem Sobieskiego. Obecnie związany z Instytutem Jagiellońskim. Kluczowe kompetencje Kamila wpisują się w obszar modelowania matematycznego, analityki biznesowej oraz doradztwa strategicznego.