Nasi eksperci wzięli udział w kolejnych warsztatach w ramach platformy eksperckiej V4ETTP. Tym razem przedstawiciele czterech think-tanków z krajów Grupy Wyszehradzkiej dyskutowali o polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Instytut Jagielloński reprezentowali Kamil Moskwik oraz Krystian Kowalewski.
zobacz także
Do stycznia 2020 roku wszystkie kraje V4 przedstawiły krajowe plany w zakresie energii i klimatu, które zawierają oficjalne cele związane ze wzrostem efektywności energetycznej, redukcją emisji gazów cieplarnianych i udziałem energetyki odnawialnej w miksach energetycznych do 2030 r. Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021–2030 to strategiczny dokument, do którego opracowania zobowiązane są wszystkie kraje unijne. Celem warsztatów było wzajemne zrozumienie celów polityki energetycznej i klimatycznej krajów V4 oraz wymiana doświadczeń dotyczących legislacji.
Uczestnicy wartsztatów zapoznali się z regionalnymi celami klimatycznymi na 2030 r. Warsztaty umożliwiły także uczestnikom omówienie głównych obszarów KPEiK i planów dekarbonizacji sektorów energii elektrycznej. Warsztaty skupiły się także na metodologii modelowania, obliczeniach kosztów dekarbonizacji do 2050 roku i wyzwaniach związanych z procesem planowania KPEiK.
V4ETTP jako stała sieć ekspercka ma być platformą dla ośrodków analitycznych w celu prowadzenia badań i analiz związanych z energetyką i polityką, koncentrując się na państwach wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej. Ponadto celem V4ETTP jest ustrukturyzowana współpraca z przedstawicielami rządów V4 w dziedzinie energetyki, dyplomacji energetycznej oraz klimatu.