Rola cementowni w Polskiej gospodarce stale rośnie. Wielkie inwestycje, jakie prowadzone są w Polsce od początku XXI wieku wymagają znacznej produkcji cementu. Rozwój cementowni przez długie lata obarczony był stygmatem zaniszczenia środowiska. Pod wpływem prowadzonych inwestycji i wprowadzanych innowacji, zakłady produkujące cement stały się nie tylko ogromnymi płatnikami podatków, ale także niezmiernie ważnymi elementami lokalnych społeczności. Ich obecność to zatrudnienie, programy edukacyjne a także wsparcie ochrony środowiska – w tym prowadzenie badań nad gatunkami dotkniętymi produkcją, czy rekultywacja terenów post produkcyjnych.
zobacz także
Polska branża cementowa na przestrzeni ostatnich 30 lat dokonała inwestycji na łączną kwotę 10 miliardów złotych, przekształcając się w jedną z najnowocześniejszych gałęzi polskiego przemysłu. Polskie cementownie z powodzeniem wprowadzają i wykorzystują innowacje technologiczne, pozwalające im na redukcję emisji gazów cieplarnianych, czy wykorzystujące elementy gospodarki o obiegu zamkniętym. Technologie stosowane w produkcji cementu obejmują na przykład spalanie odpadów komunalnych, wykorzystywanie odpadów produkcyjnych z innych branż i inne. Co więcej cement coraz częściej traktowany jest jako materiał przyjazny środowisku. Jego innowacyjne zastosowania pozwalają oczyszczać miejskie powietrze z gazów cieplarnianych. Dzięki rozwojowi technologii cement pozyskiwany w procesie rozbiórki może być w całości odzyskany, a coraz lepsze technologie produkcji sprawiają, że konstrukcje cementowe stają się trwalsze.
Obserwowanie rozwoju rynku cementowego i wprowadzanych w nim innowacji jest bardzo interesujące. Bez wątpienia to właśnie branża cementowa będzie jednym z wyznaczników trendów rynkowych w nadchodzącej dekadzie.