Raport Instytutu Jagiellońskiego

Cyberprzestępczość stanowi znaczącą część współczesnej przestępczości. Dynamiczny wzrost liczby użytkowników Internetu, rozwój technologii informacyjnych oraz polityczne i gospodarcze procesy globalizacji doprowadziły do przeniesienia się części codziennego życia, interakcji społecznych, gospodarczych i politycznych do przestrzeni internetowej. Wraz z tymi przemianami doszło również do przeniesienia się przestępczości zorganizowanej do tych samych części cyberprzestrzeni.

Koszty generowane przez cyberprzestępczość dla światowej gospodarki w 2021 zostały oszacowane na 6 bilionów dolarów amerykańskich, czyli 190 tysięcy dolarów amerykańskich na sekundę – wynika z obliczeń Cybersecurity Ventures. Gdyby potraktować cyberprzestępczość jako osobny kraj, a generowane koszty jako PKB  opisywane zjawisko byłoby trzecią co do wielkości gospodarką świata po Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Z czasem cyberprzestępstwa stały się częstsze, bardziej profesjonalne, a dodatkowo pojawiły się nowe rodzaje czynów zabronionych. Doszło również do zmiany na poziomie strategicznym – coraz rzadziej atakującymi są pojedyncze osoby, a w ich miejsce wchodzą wyspecjalizowane grupy, nierzadko otrzymujące wsparcie od niektórych państw. Rolą niniejszego raportu jest zwrócenie uwagi na skalę zjawiska, przywołanie rodzajów cyberprzestępczości, przywołanie kluczowych historycznych przykładów cyberprzestępstw oraz przybliżenie dostępnych narzędzi i strategii zabezpieczeń.

Autorzy

  • Marcin Roszkowski

    Przedsiębiorca. Poprzednio także pracownik naukowy ISP PAN, wykładowca Collegium Civitas, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP, szef działu PR i rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego, rzecznik prezydenta Warszawy oraz wicedyrektor Biura Spraw Międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta RP. Główne kierunki badań: energetyka odnawialna, studia strategiczne i stosunki międzynarodowe.

  • Szymon Wieczorek

    Absolwent studiów magisterskich na kierunku ekonomia ilościowa (QEM) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. Członek Zarządu Instytutu Studiów Ekonomiczno-Społecznych.

Leave a comment

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ul. Marszałkowska 84/92 lok. 115
00-514 Warszawa
biuro@jagiellonski.PL

© Instytut Jagielloński 2021
Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ:

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Lokal przy ul. Marszałkowskiej 84/92 jest wykorzystywany do celów kulturalnych prze Instytut Jagielloński dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy - dzielnicy Śródmieście