II Wojna Światowa przyniosła Polsce ogromne straty ludnościowe i materialne, co miało druzgocący wpływ na gospodarkę kraju. Populacja Polski zmniejszyła się o 11,4 miliona osób, a straty wojenne oszacowano na 6,22 biliona złotych. Czy precedensowe przyznanie Namibii 1,1 miliarda euro odszkodowania przez Niemcy pokazuje, że uzyskanie odszkodowania dla Polski jest również możliwe, ale wymaga zdecydowanych działań na arenie międzynarodowej?
Czy wzrost cen gazu ziemnego bezpośrednio wpływa na ceny kontraktów w ramach EU ETS? Jakie mechanizmy rynkowe leżą u podstaw tej zależności? W niniejszym artykule przeanalizujemy te zjawiska, bazując na danych historycznych oraz własnych analizach, aby zrozumieć, dlaczego ceny gazu i CO2 są tak silnie ze sobą powiązane oraz jakie mogą być tego konsekwencje dla rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej.
W imieniu Samorządu Europeistyki UW i Centrum Debaty Publicznej mamy zaszczyt zaprosić Was na XVIII Ogólnopolską Konferencję Społeczności Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego pt.” Europa: Strategie Przyszłości“
Jak powinien przebiegać proces integracji rynków energii elektrycznej w Unii Europejskiej? Dyskutowali o tym uczestnicy okrągłego stołu, który odbył się 6 maja w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Konstancinie-Jeziornie.
Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce nastąpił zauważalny spadek wolumenów produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego i węgla kamiennego przy jedoczesnym wzroście produkcji z gazu ziemnego, lądowej energetyki wiatrowej (LEW) oraz fotowoltaiki (PV) – wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego, którego partnerem została firma Schneider Electric.
Nowa era dialogu i innowacji na 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER
18 i 19 kwietnia 2024 r. w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu stworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.