Analiza Instytutu Jagiellońskiego i ekspertów Tauron Polaka Energia

Jak oszczędzać energię, by w kieszeni zostało więcej pieniędzy? Przy redukcji zużycia energii tylko o 5 proc. w całej gospodarcze można w skali kraju zaoszczędzić nawet 8 mld złotych. 

Komentarz Pawła Szczeszeka Prezesa Tauron Polska Energia
Optymalizacja kosztów to fundament działania każdej firmy. Warto jako integralną część procesu zarządczego wdrożyć analizę kosztów, w tym kosztu zakupu energii elektrycznej. Warto przyjrzeć się wszystkim urządzeniom, warto przeanalizować czy poza godzinami pracy działają tylko niezbędne urządzenia.Tauron zachęca i przypomina, że rezygnacja z energetycznych wampirów, urządzeń, które pobierają energię, kiedy nie ma takiej potrzeby potrafi przynieść wymierne oszczędności.

Jak oszczędzać energię najefektywniej?

Z wyliczeń Instytutu Jagiellońskiego wynika, że przy wspomnianej redukcji zużycia o 5%, „statystyczne” gospodarstwo domowe mogłoby zaoszczędzić w tym roku nawet ok. 65-100 zł. Przy dwa razy wyższych oszczędnościach – na poziomie 10% – to już ok. 130-200 zł. Przy rekordowych cenach energii elektrycznej w Polsce, każda zaoszczędzona kilowatogodzina to wymierna korzyść dla obiorcy końcowego i gospodarki. Jak zatem oszczędzać energię najefektywniej?

Komentarz Marcina Roszkowskiego Prezesa Instytutu Jagiellońskiego
Najtańsza energia, to ta zaoszczędzona. Z naszej analizy wynika, że przy redukcji zużycia tylko o 5%, sektor przemysłowy, usługowy, MŚP i gospodarstwa domowe mogłyby łącznie w skali kraju zaoszczędzić ok. 7-8 mld złotych.

Oszczędzanie energii w domu

W domowe oszczędzanie energii warto najpierw zainwestować i wdrożyć rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania energią (smart home). Skala redukcji zużycia energii przez gospodarstwo domowe dzięki tego typu rozwiązaniom to nawet 30%. 

Warto także wyposażyć domowe grzejniki w elektroniczne termostaty, które wykorzystując algorytmy optymalizujące i adaptacyjne, pozwalają zmniejszyć zużycie energii, a przez to obniżyć koszty ogrzewania. Podobne korzyści przynosi tzw. smart plug, czyli podłączane do gniazdka elektrycznego urządzenie, które pozwala kontrolować przepływ prądu do konkretnych sprzętów. We współpracy z aplikacją mobilną, gniazdko staje się zdalnie sterowanym i inteligentnym licznikiem energii oraz kontrolerem dającym możliwość wykrywania zwarć, co jest istotnym aspektem w zakresie energooszczędnego użytkowania urządzeń elektrycznych.

Kolejnym rozwiązaniem może być wymiana tradycyjnych źródeł światła na oświetlenie LED, dzięki czemu można uzyskać oszczędności w zużyciu energii na poziomie nawet 65%. Ten sposób oszczędzania energii można jeszcze wzmocnić, wdrażając systemy inteligentnego oświetlenia oparte o światła LED. Takie rozwiązania pozwalają nie tylko na koordynację oraz bezprzewodowe sterowanie oświetleniem domu, lecz także na programowanie i tworzenie profili użytkowania oświetlenia (automatyczne włączanie i wyłączanie), co umożliwia jeszcze lepsze zarządzanie zużyciem energii.

Oszczędzanie energii w firmie

Eksperci wskazują, że nowe podejście do oszczędzania energii, firmy powinny zacząć od audytu energetycznego. Rozwiązania dla firm pozwalające ograniczyć zużycie energii w wyniku identyfikacji i optymalizacji energochłonnych procesów są zazwyczaj bardziej “szyte na miarę” niż rozwiązania dla gospodarstw domowych. Wynika to z różnorodności oraz specyfiki danego biznesu i jego procesów.

W oparciu o inteligentne układy pomiarowo-rozliczeniowe umożliwiające zdalny odczyt, firmy mogą na bieżąco analizować zużycie energii elektrycznej, co pozwala nie tylko na większą kontrolę zużycia energii oraz kosztów, ale także oszacowanie optymalnej wartości mocy umownej i optymalizację opłat taryfowych

Autor

  • Kamil Moskwik

    Członek Zarządu Instytutu Jagiellońskiego. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Uczestnik specjalistycznych kursów organizowanych m.in. przez Columbia University, Stanford University czy Université de Genève. Posiada ponad 8 lat doświadczenia przy realizacji i kierowaniu projektów doradczych dla podmiotów z sektora energetycznego, finansowego oraz administracji publicznej. Kluczowe kompetencje Kamila, wpisują się w obszar modelowania matematycznego, analityki biznesowej oraz doradztwa strategicznego.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ul. Marszałkowska 84/92 lok. 115
00-514 Warszawa
biuro@jagiellonski.PL

© Instytut Jagielloński 2021
Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ:

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Lokal przy ul. Marszałkowskiej 84/92 jest wykorzystywany do celów kulturalnych prze Instytut Jagielloński dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy - dzielnicy Śródmieście